
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 500 fF |
| Length | 600 µm |
| Width | 1 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 10 nA |
| Height | 450 µm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 370 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Manufacturer Package Identifier | DPY (R-PX1SON-N2) |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | Ethernet, HDMI, LVDS, PCIe, SATA, USB |
| Working Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 1.4 A |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Power Dissipation | 40 W |
| Peak Pulse Current | 2.5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 6.5 V |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5.5 V |
| Clamping Voltage | 14 V |
| Peak Pulse Power | 40 W |
| Power Line Protection | Yes |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Schedule B | 8541100080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Voltage ESD Contact | 12 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
| Diode Capacitance | 0.5 pF |
Stock: 902
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08122
Ext.Price$0.08122
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08122 | $0.08122 |
| 10 | $0.04061 | $0.40610 |
| 50 | $0.03600 | $1.80000 |
| 100 | $0.03191 | $3.19100 |
| 500 | $0.02759 | $13.79500 |
| 1000 | $0.02386 | $23.86000 |
| 3000 | $0.02258 | $67.74000 |
| 5000 | $0.02136 | $106.80000 |
| 10000 | $0.01999 | $199.90000 |
